SEO çalışması yaptıran firma yada kurumların başarı kriterleri birbirinden farklı olabilir. SEO çalışmasını kendi imkanlarıyla yapmak isteyenler için de durum böyledir. Bu da demek oluyor ki ilk önce başarı kriterlerinin belirlenmesi gerekir. Firmadan firmaya değişmekle birlikte aşağıdaki kriterler en çok karşımıza çıkan kriterlerdir:

  • Belirli anahtar kelimelerde yükselmek
  • Hızlı bir şekilde tıklama almak
  • İhracat yapabilmek için yurt dışından tıklama almak
  • Sitenin yavaş ama emin adımlarla yükselmesi
  • Canlı destekten yazanların sayısının artması
  • Satışların artması

Yukarıdaki kriterleri tek tek incelersek hangilerinin başarılı bir SEO çalışması için daha doğru bir kriter olduğunu gözlemlerimize dayanarak bulabiliriz.

Belirli anahtar kelimelerde yükselmek

Bu kriter karşımıza en çok çıkan başarı kriteridir. Firmanın ürettiği ürün yada verdiği hizmetlerle alakalı bulunan kelimeleri anahtar kelime olarak belirlenir ve bu kelimelerde ilk sayfaya gelinmesi istenir. İlk bakışta doğru bir yaklaşım olarak görülmekle birlikte bu şekilde yapılacak bir SEO çalışmasının bazı sorunları vardır. Şöyle ki: Firma çok az aratılan ancak rekabeti çok yüksek bir anahtar kelimeyi kendisine hedef olarak belirlemiş olabilir. Bu kelime için harcanacak efor ve zaman yarardan çok zarar getirebilir. Bu nedenle öncelikle anahtar kelime analizinin çok doğru yapılması gereklidir. Yapılan analiz sonucunda doğru bir anahtar kelimeyle yola çıkmak ve bu kelimeyi ilk sayfaya hatta ilk 3 sıraya yerleştirmek başarılı bir çalışma olacaktır. Ancak sadece tek kelimeye çalışmak da doğru değildir. O kelimede yükselmek beklendiği kadar tıklama ve ciro artışı sağlamayabilir. Bu nedenle bütüncül bir yaklaşımla siteyi ele almak ve bu durumu firmalara anlatmak önemlidir.

Hızlı bir şekilde tıklama almak

SEO çalışması yaptırmak isteyenlerin hızlı bir şekilde tıklama almak istemesi doğaldır. Ancak hız SEO çalışmalarında çok risklidir. Google arama motoru sitenizi değerlendirmek, içeriğinizin kalitesini ölçmek ve kullanıcılara faydalı olduğundan emin olmak ister. Siz eğer zorlama yöntemlerle Google’ ı kandırmaya kalkarsanız Google da aynı hızla size cezayı keser. Siteye bir anda backlink yüklemesi en çok yapılan yanlışlardan birisidir. Sitenize aynı anda pek çok siteden link gelmesi için bilinen bir site olmanız ve içeriğinizin çok kaliteli olması gerekir. Eğer böyle değilse ve yapılan işlem şüphe uyarıyorsa Google için bunu tespit etmek zor değildir. Bu nedenle hızlı giden çabuk yorulur deyip sitenizin kalitesini ve içeriklerinizin faydasını artırmaya odaklanmalısınız.

İhracat yapabilmek için yurt dışından tıklama almak

Sanayi kuruluşlarımızın ihracat yapabilmesi ve ülkemize katkıda bulunması tabi ki istenen bir durumdur. SEO çalışmasının da eğer doğru yapılırsa firmalara bu yönden de katkısı bulunacaktır. Firmaların kriter olarak ihracat yapabilecek hale gelmek istemesi için öncelikle sitelerinin %100 SEO uyumlu olması gerekir. Eğer iç ve dış SEO tam olarak yapılmamışsa ve site çevirileri eksiksiz değilse yurt dışından tıklama almak sadece lafta kalabilir. Yurt dışında özellikle İngilizce dilindeki büyük rekabetle başa çıkabilmek için en az onlar kadar çalışmanız ve sabırlı olmanız gereklidir. Düzenli bir gayretli bir çalışma ve başarılı bir SEO Uzmanı ile yurt dışından da iyi sayıda tıklama almak mümkündür.

Yazımız devam edecek…

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp chat