SEO aslında henüz Türkiye’de çok bilinen bir kavram değil. Firmalarda görüşmelere gittiğimizde de bazı firma sahiplerinin SEO kelimesinin ne anlama geldiğini tam olarak bilmediklerini görüyoruz. Hatta firmalarda çalışan genç mühendis arkadaşlarımız bile SEO’nun ne demek olduğunu sorabiliyor. SEO’yu CEO olarak tahmin edenler de az değil. Bu gibi nedenlerle bu yazımızda SEO’nun ne olduğunu, hangi hizmetleri kapsadığını, nasıl bir danışmanlık çeşidi olduğunu açıklamak istiyoruz.

SEO Nedir?

SEO, Search Engine Optimization kelimelerin kısaltmasıdır. Yani Arama Motoru Optimizasyonu. Şimdi bu kısaltmadan gidersek SEO Çalışmalarında yapılan işlem bir optimizasyon işlemi. Yani en iyileme işlemi. Neyi optimize ediyoruz peki. Tabi ki ilk başta web sitelerini. Peki ne için optimize ediyoruz web sitelerini. Arama motorları için. Burada tüm arama motorlarını kasdediyoruz. Sadece Google değil. Arama motoru deyince çoğu insanın aklına sadece Google geliyor olabilir ancak özellikle Yandex’ten, Bing den ve diğer arama motorlarından da çok sayıda ziyaretçi almak mümkün.

Durum böyle olsa da insanlar SEO’yu daha çok Google çalışması, SEO Uzmanını da Google Uzmanı olarak görebiliyor. Aslında SEO sadece arama motorları için yapılan bir çalışma değildir. Bir siteye ziyaretçi getirebilecek tüm kaynakları en verimli şekilde kullanma çabasıdır. Bu kaynakların tamamında Dijital Pazarlama Kaynakları diyebiliriz. Peki nedir bu kaynaklar: En başta sosyal medya (Özellikle Youtube,Facebook ve Instagram), yönlendirme kaynakları (yani backlink), ücretli reklamlar (Google Adwords) gibi.

Arama motorlarının üst sıralara çıkmak tabi ki her kurumsal firmanın isteyeceği bir durumdur. Bir makina fabrikası için düşünürsek fabrikada üretilen bir makinanın, (örneğin kolileme makinası) ismiyle aratıldığında ilk sayfada yer almak firmaya çok şey kazandıracaktır. En başta firma o makinada otorite kazanacaktır. İnsanlar Google’a güvenmektedir. Yani eğer Google bir makinada o firmayı ilk sıraya çıkarmışsa o ürünü en iyi o firma üretmektedir diye düşünür. Güven kazanır firma. Tabi bu güven müşteri ve kazanç artışını beraberinde getirecektir.

SEO fiyat/kazanç oranı yüksek bir çalışmadır. SEO firmasına ödenen ücretin fazlasını kalıcı olarak kazanmak mümkündür. Çalışma sona erdikten sonra bile kazanç devam edecektir. SEO Hizmeti böyle önemli bir hizmettir.

SEO Nasıl Yapılır?

SEO nedir, nasıl yapılır
Başarılı bir SEO çalışması

SEO çalışmaları çok dikkatle icra edilmelidir. Google’ı aldatmaya yönelik en ufak çabalar dahi karşılıksız kalmamaktadır. Özellikle kurumsal firmaların itibarı göz önüne alındığında yapılan çalışmaların zorluğu daha da artmaktadır. Bu nedenle dikkatli olunmalı ve firmanın dışarıya açılan yüzü olan site herkese emanet edilmemelidir.

SEO Danışmanlığı için çalışmaya başlamadan önce ilk olarak çalışılacak web sitesinin SEO uyumlu web tasarım teknikleri kullanılarak kurulup kurulmadığına bakmak gerekir. Eğer sitenin SEO uyumu çok düşükse site tekrardan tasarlanabilir. Eğer değilse o durumda çalışmaya sitenin iç yapısından başlamak gerekir. İç SEO denilen bu çalışmalarda sitenin kod yapısı, sayfa başlıkları, başlık etiketleri, meta açıklamaları, site haritaları, arama motorlarına kaydı gibi olmazsa olmaz işlerin öncelikle yapılması gereklidir.

İç SEO çalışmaları tamamlandıktan sonra artık dış SEO çalışmaları denilen çalışmalara geçilebilir. Tekrar vurgulamak gerekirse iç seo çalışmaları tamamlanmadan dış SEO’ya geçmek çok doğru bir yol değildir. Dış SEO çalışmalarında ise tabi en önemli olan backlink çalışmalarıdır. Rakip analizi yapılmalı, anahtar kelime analizi yapılmalı, spam analizi yapılmalı ve doğru kelimelere doğru sitelerden link alımı yapılmaldır. Google bu konuda çok hassastır. Dikkat etmek gerekir.

SEO Hizmeti Almanın 45 Faydası

SEO Uzmanı Kimdir?

SEO Uzmanı aldığı web sitesini kendi sitesi olarak kabul eden, siyah şapkalı hacker yöntemleri asla kullanmayan, spam linklerden uzak duran ve müşterisine asla yalan söylemeyen kişidir. Kod bilgisi, web tasarım programlama konusunda bilgisi olmalı, zekasını ve dürüstlüğünü kullanarak müşterisine güven vermelidir. En iyi referansın birebir yapılan söylemlerle olduğu unutulmamalıdır. Kendisine emanet edilen web sitesini aldığı noktadan çok daha yukarılara taşımasını bilmelidir. Başarı ölçütleri anahtar kelime sıralamalarında yükselişler, görüntülenme artışı, tıklama artışı, tıklama oranlarında artış, sitede kalma sürelerinin artması olabilir. Bu firmadan firmaya değişen bir durumdur. Firmayla yapılan sözleşmeye göre karşılıklı karar verilmelidir. Sözleşmede herşey açık açık ifade edilmelidir ki sonradan ihtilaf yaşanmasın.

Merak edilen hususlardan birisi de SEO Uzmanı maaşı ne kadardır? sorusudur. Bu soruya iki farklı açıdan bakmak gerekir. Eğer bir firmada sürekli olarak çalışan başarılı bir seo uzmanı iseniz 3000 – 4000 civarında bir maaş başlangıç için uygundur. Firmalarla ayrı ayrı çalışıyorsanız tabi ki her firmayla yapılan anlaşmaya göre ücret şekillenmektedir. Firmanın yada kişinin SEO çalışmasından beklentileri, anahtar kelime zorlukları, sitenin SEO uyumu gibi etkenler ücretlendirmede önemlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp chat