SEO hakkında sadece bir şey öğrenmeniz gerekirse bu “SEO Uyumlu Makale Nasıl Yazılır?” hakkında olsa yeridir. İçerik kraldır söylemi de bunu doğrulamaktadır. İçeriğinizi SEO uyumlu yazarsanız yükselirsiniz, yazmazsanız sıralamalarda yükselemezsiniz. Bu kadar nettir. Kurumsal SEO Uzmanı güvencesi ve kalitesiyle:

SEO Uyumlu Makale demek tüm anahtar kelimeleri tek sayfaya yerleştirmek demek değildir. Bu çok sık yapılan yanlışa karşı bu yazımızda size çalıştığımız firmalara nasıl SEO uyumlu içerik oluşturduğumuzdan bahsetmek istiyoruz.

Fiyatları Görmek ve Satın Almak İçin Lütfen Tıklayın

SEO Uyumlu Makale Nedir?

SEO uyumlu makale deninince akla hemen blog yazıları gelmektedir. Kısmen doğru olsa da sadece blog yazıları için SEO çalışması yapılmaz. Yükselmesi istenen tüm sayfalar için anahtar kelime hedeflemesi yapılmalıdır. Özellikle ürün sayfalarında, kategori sayfalarında, hatta etiket sayfalarında dahi içerik SEO uyumlu hale getirilmelidir. Yanlış bilinenin aksine SEO uyumlu içerik demek 2000 kelimelik uzun yazılar demek değildir. Kullanıcıya istediğini veren yazılar kısa da olsa ilk sayfada yer alır ve uzun süre de orada kalır.

SEO Uyumlu Makale Oluşturma Sürecimiz

Etkili bir içerik anahtar kelime hedefli olmalıdır. Bu şekildeki içerikleri oluşturma sürecimiz aşağıdaki adımları içermektedir:

 • Anahtar Kelimeler Bulma
 • Anahtar Kelime Seçimi
 • Hedef Anahtar Kelimeyi Belirleme
 • İçerik Stratejisi Geliştirme
 • İçerik Oluşturma
 • Makaleyi Optimize Etme
 • Yayınlama

Bu yazımızda tüm süreçlerden bahsedeceğiz ancak görüldüğü üzere SEO uyumlu içerik oluşturma, makro ve mikro stratejileri içerisinde barındıran uzun bir süreçtir. Bu nedenle bu süreçle ilgili seo uzmanlarından yardım almak önemlidir.

#1 Anahtar Kelimeler Bulma

Anahtar kelime bulmak için kullanılabilecek çok sayıda araç bulunmaktadır. Bunların arasında Google Anahtar Kelime Bulucu, Ahrefs Keyword Explorer, Rakip sitelerin anahtar kelimeleri, Google Search Console verileri bulunmaktadır. Google anahtar kelime önerileri dahi yeni anahtar kelime bulmada size yardımcı olabilir. SEO uyumlu makale yazarken ilk iş anahtar kelime listesi oluşturmaktır. Üretilen ürünler, verilen hizmetler, yapılan etkinlikler birer anahtar kelimedir. En az 100 kelimelik bir anahtar kelime listesi oluşturduktan sonra ikinci adıma geçilmektedir.

#2 Anahtar Kelime Seçimi

SEO Uyumlu İçerik otururken en önemli aşama olarak bu aşamayı söyleyebiliriz. Bu aşamada hangi anahtar kelimelerin diğerlerine göre daha önemli olduğu ve içerik oluşturmaya değdiği belirlenmektedir. Anahtar kelime seçiminde dikkate alınacak faktör olarak kullanıcı eğilimleri alınabilir. Kullanıcı eğilimleri belirlenirken de kullanılabilecek araçlar bulunmaktadır:

 # 2.1 Aranma Hacmi

Anahtar kelime seçimi yapılırken kullanılan en popüler yöntem aranma hacmine bakmaktır. Bu doğru bir yöntemdir ama çoğu makale yazarı burada kalmaktadır. Asıl problem de budur. Aranma hacmi az olmasına rağmen işe yarayacak çok sayıda anahtar kelime bulunabilir.

 # 2.2 Arama Trendleri

Kurumsal SEO Uzmanı olarak Google Trends kullanarak anahtar kelimelerin zaman içerisindeki aranma trendine bakarak karar veririz.

 #2.3 Kullanıcı Etkileşimleri

Derinlemesine anahtar kelime analizi yapmayı gerektiren bu aşamada forumları, Facebook gruplarını, soru- cevap sitelerini dolaşarak makale içeriği ile ilgili en çok konuşulan konuları analiz ediyoruz. Bu aşama biraz sıkıcı olsa da yapılması gerekli ve faydalı bir aşamadır.

 #2.4. Sosyal Medya Etkileşimleri

Her anahtar kelime sosyal medyada paylaşım konusu olmaz. Ancak yine de sosyal medya sinyallerini takip etmek gerekir.

 #2.5 Backlink Değeri

Backlinkler SEO çalışması sırasındaki en önemli aşamalardan birisidir. Bu nedenle hedeflenen anahtar kelimenin de backlink almaya müsait bir yapısı olmalıdır. Yani bir anahtar kelime seçildiğinde o anahtar kelime başka sitelerin de ilgisini çekecek mi? Buna bakmak gerekir.

#3. Hedef Anahtar Kelimeyi Belirleme

Yaptığımız derinleme analiz sonucunda elde ettiğimiz anahtar kelimeleri yeni bir listeye ekler ve o listeden çalışmaya devam ederiz. Blog yazısı mı ürün yazısı mı yada kategori yazısı mı olacak onu da belirledikten sonra içerik oluşturma stratejisi geliştirme aşamasına geçebiliriz.

#4 İçerik Oluşturma Stratejisi Geliştirme

Kaliteli bir içerik oluşturma stratejisi geliştirme SEO uyumlu makale yazma sürecinin en önemli aşamasıdır.

Bizim içerik stratejimiz şudur: Sıralamadaki içeriklerden oldukça farklı ve 10 kat daha iyi bir içerik oluşturmak. Bu nedenle rakiplerin içeriklerini uzun uzun analiz ederiz ve güçlü ve zayıf yönlerini belirlemeye çalışırız. En çok baktığımız kısımlar ise şunlardır:

 • Rakip sitedeki içerikte medya durumu
 • Kelime sayısı
 • İçeriğin okunabilirliği
 • Site tasarımı

Oluşturduğumuz makalelerin %100 orijinal olmasına önem veriyoruz. Siteye ve içeriklere değer katması açısından bu çok önemlidir. İçeriklerin benzersiz olması için de kullanılabilecek metotlar bulunmaktadır.

#5 İçerik Oluşturma

Sistemli çalışmanın bir ürünü olarak içerik oluştururken takım halinde çalışırız. Takım üyelerimiz şunlardır:

 • Proje Yöneticisi
 • İçerik Stratejisti
 • Metin Yazarı
 • Grafik Tasarımcısı
 • İçerik Doğrulayıcısı

İş süreci ise şu şekilde yürümektedir: İçerik taslak olarak hazırlanır. Taslakta şunlar bulunur:

 • Hedef anahtar kelime
 • Hedef kelime adedi
 • Rakiplerin zayıf yönleri
 • Kullanılacak değişik yöntemler
 • Kullanılacak araştırma yöntemleri

Taslak metin yazarına gönderilir. Makale içerisinde grafik olması da isteniyorsa grafik tasarımı ayrıca yapılır. İçerik birkaç kez kontrol edilir.

#6 Makaleyi Optimize Etme

İçeriği yayınlamadan önceki son aşama optimize etmektir. Tekrar hatırlatmakta fayda var eğer içerik kopya ise ne kadar optimize edilirse edilsin beklenen fayda görülmez. İçeriğin kalitesine odaklanmak gereklidir. Bir sayfa optimize edilirken şunların yapılması gereklidir:

 • Anahtar kelimeleri doğru yerlere yerleştirmek
 • Anahtar kelimenin farklı yazılışlarını ayarlamak
 • Sayfa hızı ve mobil uyuma dikkat etmek
 • Güvenilir sitelere link vermek

İçerikler bu şekilde optimize edildikten sonra yayınlanmaya hazırdır.

#7 Yayınlama

İçerik tüm aşamalardan geçtikten ve onaylandıktan sonra yayınlanır ve günlük olarak takip edilir. Ne kadar tıklama almış, hangi kelimelerde arama sonuçlarında yer almış ve hangi konumlarda bulunuyor. Tabi bir makaleyi sadece yayınlamak hedef anahtar kelimede sizi illa ki yukarı çıkaracak demek değildir. Aynı zamanda içeriğin backlinkler ile desteklenmesi gerekir. Backlink hizmetimiz ile ilgili yazımızı da okumanızı tavsiye ediyoruz.

Tüm bu süreçleri içeren SEO Uyumlu Makale Örnekleri için bize Canlı Destek üzerinden yada [email protected] mail adresimizden ulaşabilirsiniz. Aynı zamanda makale fiyatları hakkında da bilgi almak için istediğiniz makalenin özelliklerini bize bildirmeniz yeterli.

Bir sonraki yazımızda görüşmek üzere..

http://35.204.131.89/garantili-seo-hizmeti/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp chat